HİLE İLE CENNETE GİRİLEMEZ

HİLE İLE CENNETE GİRİLEMEZ

 

Hile, bu dünyada geçerlidir. Hile sadece insanlara yapılabilir. Bu dünyada hile ile girilemeyecek yer yoktur. Tarihe baktığımızda, en sarp kalelerin hile ile kolayca zapt edildiğini görürüz. Günümüzün gelişmiş teknolojileriyle koruma altına alınmış, en gizli yerlere bile hile ile girmek mümkündür. Güvenlik elemanlarının, güvenlik kameralarının, en karmaşık şifrelerle korumaların, hile karşısında hiçbir güvenliği yoktur. Hepsi hile ile aşılabilir ve içeriye girilebilir.

Hile ile elde edilen başarılar, sadece insanların inşa ettikleri tesislerle de sınırlı değildir. Hile ile halkın gönlüne bile girilebilir. Nitekim günümüzde en geçerli olan fetih, insanları kandırarak onların gönlüne girmektir.

Bu başarıyı, en kolay din adamları elde edebilirler. Çünkü halk, onlara, diğer guruplara gösterdiğinden daha çok güvenir. Benzer şekilde, siyasetçilerin içerisinde, dini duygulara hitap edenlere daha çok güvenilir. Bunlar sırf gösteriş için halkın önünde dini ibadetlerini sergilerler. Kimisi gösteriş için namaz kılar, kimileri gösteriş için değişik yöntemlerle ayin yapar. Hâlbuki gösteriş için yapılan bütün dini uygulamalar, aslında, cehennemin kapılarını açan birer anahtardırlar.

Yol kesen bir eşkıya, başkasının malını çalan bir hırsız kötüdür. Fakat dindar görünümlü ikiyüzlü olup, yolsuzluğa ve soysuzluğa bulaşmış bir insan daha kötüdür. Velev ki, o insanın adı iyi olarak anılıyor olsun fark etmez. Adı iyiye çıkan, ama aslı ikiyüzlü olan insan, bu dünyada itibar görebilir. Ancak onun ahirette gideceği yer cehennemdir. Çünkü hile ile Cennete girilemez. Cennet ehli olmak için, bu dünyada adının iyiye çıkması yetmez. İçinin düzgün olması gerekir.

Bir insanın içini, ancak kendisi ve Yüce Yaradan bilir. İnsanın içinde şeref yoksa halk ona paye verebilir. Ona dıştan bakanlar, onu şerefli bir insan olarak görebilir. Ama insanların sadece yaptıklarını değil, düşündüklerini bile bilen Allah’ın kararı önemlidir. Eğer Yüce Yaradan, o şahsın içinden onursuz olduğunu bilirse, onun hilesi bir işe yaramaz. Ahirette gideceği yer cehennemdir.

Bu sitedeki bazı yazılarımızda, böyle kişilerin bu dünyada da sıkıntı çekeceklerini ifade ettik. Bu ifadelerimize dayanak olarak Kur’an ayetlerinden örnekler verdik. Demek ki, hile ile Cennete girmek mümkün değildir. Hile sadece bu dünyada geçerlidir. Ancak hilelerin bu dünyadaki geçerliliği de, sürekli değildir. İnsanların içten pazarlıklı olduklarını ve hilelerini çok iyi bilen Tanrı, onlara bu dünyada da ceza verebilir.

O halde hile yapmaya devam etmenin bir faydası yoktur. “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” atasözünde olduğu gibi, hileler birgün mutlaka döner kendisini vurur.

Eğer hilelerimiz bizi sürekli ayakta tutamayacaksa, hile ile her zaman her kapıyı açamayacaksak, niye hile yapmaya devam edelim?

Zaten hile ile Cennete giremeyeceksek, niçin hile yapalım?

Hile yapmadan, düzgün işler yaparak, hem huzur bulacak hem de Cennete girme ihtimalimizi artıracaksak, niye hile yapmayı bırakıp, Yüce Yaradan’dan af dilemeyelim?

Bu yazı YAŞAM kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.