DİN SAVAŞLARI NEDİR

İNSANLAR BİRBİRLERİYLE SAVAŞSIN DİYE, ALLAH FARKLI DİNLER GÖNDERİR Mİ?

 

Böyle bir iddiayı savunabilecek ateist bile bulmak pek mümkün değildir. Allah, Kendisinin tek Yaratıcı olduğuna inanan insanları, ancak Kendisine ortak koşanlarla mücadeleye çağırmaktadır. Onların içerisinde de inananlara saldırmayan, inananlarla yaptıkları antlaşmalara uyanlara karşı savaş izni yoktur.

Alan Axelrod ve Charles  Philips adlı iki arkadaş oturmuşlar 1763 savaşın sebeplerini incelemişler. Bunlardan sadece 123’ünün din savaşları olduğuna kanaat getirmişler. Bunlardan da sadece 66’sı, Hıristiyanlarla Müslümanlar arasında yapılmış.

Din Savaşlarının en başında da meşhur Haçlı Seferleri var. Bu seferlerde insanları savaşa ikna edebilmek için dinin kullanıldığı doğrudur. Ama günümüzde bazı gerçekler ortaya çıktığı için Haçlı Seferlerini, din savaşları olarak nitelemek çok zorlama gerektirir.

Haçlı Seferlerinin bir kısmında daha Avrupa topraklarında iken talan başlamıştır. Dördüncü seferdekiler ise tamamen savaş taşeronluğu yapmışlardır. Sonunda Bizans’ı ele geçirmişler, ileri gitmemişlerdir.

Üçüncü seferde Kudüs’e ulaşamayan Fransız ve İngiliz Krallar, Hac için çıktıkları yolun dönüşünde birbirleriyle, yani Hacı arkadaşlarıyla savaşmışlardır.

Altıncı Haçlı Seferinde Alman imparatoru Kudüs’ü alamadı, ama Hıristiyanların Kudüs’ü ziyaret edebilmeleri için on yıllık anlaşma yaptı. Hâlbuki bilmiyordu ki, Hz. Ömer döneminden beri bu hak isteyen her Hıristiyan’a verilmişti. Bu durum gösteriyor ki, kralların, sultanların bile bilgileri yetersizmiş veya yanlışmış.

İslâm fetihlerinin de bir kısmı, Kur’an ışığında bakıldığında din savaşları olarak nitelenemez.

Aslında bu konularda uzun örnekler vermek mümkün. Ama dini çatışmaların kaynağının, din olmadığını gösteren bir Kuzey İrlanda fıkrası her şeyi açıklıyor.

Adamın biri Belfast’ta karanlık bir sokakta yürürken ensesine silahlar dayanır. Cevap ver “Katolik misin, Protestan mı?” Adam korkuyla, “ben ateistim” diye kekeler. Ama silahlı insanlar tatmin olmazlar ve tekrar sorarlar, “Katolik ateist mi, Protestan ateist mi?”

Allah’ın tek dini vardır. O da İslâm’dır. Yani öz itibarıyla, Allah’a teslim olmak ve Onun gösterdiği yolda yürümektir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.