SAĞLIK HARCAMALARI

BÜTÇELERİN KARA DELİĞİ, SAĞLIK HARCAMALARI

 

Sağlık harcamaları, sosyal devlet anlayışını sürdürmek isteyen ülkelerin yöneticilerinin uykularını kaçırıyor. Alınmaya çalışılan tedbirler yetersiz kalıyor. Bütçelerde oluşturduğu kara delik giderek büyüyor. İşin bu duruma gelmesinde, fertlerin, tıp dünyasının ve devletlerin yanlışlarının ortak rolü var.

Yüce Yaradan, insanların büyük çoğunluğuna mükemmel işleyen bir sistem şeklinde sağlıklı bir vücut vermiştir. Yapay gübrelerin kullanılmasından önceki dönemde, sakat vb doğumların çok sayıda olduğunu anlatan kaynaklara en azından ben rastlamadım. Sayıca çok az olan sakat doğumların sebepleri derinlemesine araştırılırsa, yakın akraba evliliği, annenin hamilelik dönemindeki dikkatsiz ve sorumsuz davranışlarının etkili olduğu görülecektir.

Anlaşılan o ki, Yüce Yaradan, bizlere mükemmel üstü işleyen, kendini tamir edebilen bir sistem vermekle kalmamıştır. Dünyadaki bütün düzeni de, bize verdiği vücudumuzu besleyecek, sistemin çalışmasını sürdürecek şekilde oluşturmuştur. Bize verdiği akıl ile de, çevremizden en iyi şekilde yararlanabilmemizi sağlamak istemiştir. Aklımızı, sağlığımızı korumak için kullanmak konusunu, bizim tercihimize bırakmıştır.

Bu sitedeki bazı yazılarımızda İslâm’ın bir denge dini olduğunu vurgulamıştık. Toplumsal hayat ile ilgili olarak da tarihten çeşitli örnekler vermiştik. Toplum davranışlarında dengeli olabilmek için, önce kişilerin kendilerinin dengeli olması beklenir.

Allah’ın bizim dinlenmemiz için oluşturduğu geceyi çalışmakla veya eğlenmekle geçirirsek, dengeyi bozarız. Yüce Yaradan bizlere “yiyin, için ama israf etmeyin” diye öğüt vermesine rağmen, biz israf ölçüsünde yiyip içiyorsak dengeyi bozarız. Bakara Suresi 168 de : “Ey insanlar! Bütün yeryüzündeki nimetlerimden helal olmak, temiz olmak şartıyla yiyin. Fakat şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size belli bir düşmandır.” denilmektedir. Buna rağmen, biz helâl olmasına bakmadan çok kazanıyoruz diye çok yersek, yediğimizin temiz olmasına dikkat etmezsek, denge bozulur.

Necm Suresi 39: “İnsan için ancak çalıştığı vardır.” Bu ayete rağmen biz çalışmayıp, tembel tembel durursak, vücudumuzdaki denge bozulur. Allah, vücudumuzun işleyiş düzenini, sanki çalışma ve hareket üzerine kurmuştur. Nitekim günümüz şartlarında bürolarda çalışan insanlara yapılan tavsiyelerin temelinde, bu anlayış vardır.

İnsanlar sadece kendi hayatlarındaki dengeleri bozmakla kalmadılar. Yeryüzündeki diğer canlıların da doğum, üreme, beslenme ve ölüm gibi Yüce Yaradan’ın verdiği tabii dengeyi de bozmaya başladılar. Allah’ın bize verdiği vücudumuzun sistemi, bir noktaya kadar kendisini korumaya çalışıyor. Ama bizler o kadar hırslı davranarak doğal dengeyi bozuyoruz ki, sistemimiz düzeltmeye yetişemiyor.

Bitkilerin ve hayvanların tabii yapılarıyla oynayarak üretimi artırdıklarını düşünenlerin iddiaları, “eğer biz böyle yapmazsak, dünyada açlık olur” şeklindedir. İlk bakışta haklı gibi görünmektedirler. Fakat rakamlar bunları doğrulamıyor. 2015 yılı kayıtlarına göre dünyada 2,5 milyar kişi fazla kilolu. Obez (şişman olarak kabul edilebilir) sayısı ise, 1 milyar kişi. Bu sayı her yıl artıyor.

Demek ki biz, insanlar aç kalmasın diye canlıların genetik yapılarıyla oynadıkça, şişman insan sayısının artmasına vesile oluyoruz. Diğer taraftan sağlık sorunları yaşayan kişilere baktığımızda; diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları ve karaciğer yağlanması gibi en masraflı sağlık sorunları bu kesimdedir.

Bir taraftan araştırmalar yaparak, ciddi paralar harcayarak, yapaylık katarak, üretimi artırmaya çalışıyoruz. Diğer taraftan, bu ürünlerle şişmanlattığımız insanların beslenmelerini düzene sokmak için diyet ürünler üretmek için para harcıyoruz. Bu harcadığımız paralardan çok daha fazlasını da, şişmanladıklarından dolayı sağlıkları bozulan bu insanların, sağlıklarını geri kazanabilmeleri için harcıyoruz. Ama hiçbir vücudu, eski haline getiremiyoruz.

Diğer taraftan, yedikleri ve içtiklerinin giderek daha fazla bir kısmı, yapaylık içeren ürünler olduğundan, bu sorunlara bir de kanser konusu eklenmiştir. Kanser, yapay ürünlerle beslenen bütün insanlar için geçerlidir. Ancak uzmanlara göre, şişman insanlardaki risk çok daha fazladır. Kanserin tedavisi için harcanan para, diğer hastalıklara göre daha fazladır. Kanser henüz, insanlığın geleceğini tehdit etmemektedir. Ama insanlık aklını başına almazsa, gelecek çok tehlikelidir.

Sağlık konusunda, tıp dünyasının ve devletlerin hataları ayrı bir yazı konusu olduğundan, burada ele alınmamıştır.

Allah’ım, bizlerin, Senin kurduğun tabii düzeni bozmamamız ve hayatımızda her konuda dengeli davranabilmemiz için, bizlere irade gücü ver.

Bu yazı YAŞAM kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.