BAYRAMLARI HAK ETMEK

BAYRAMLARI HAK EDEN BÜTÜN İNSANLARIN BAYRAMINI KUTLARIM

 

İyi ve kötü bütün duygularımızın birlikte yer aldığı bir yapıya sahibiz. Her insanın beyninde bu ikilem vardır. Genel anlayış olarak bu duyguların kalpte bulunduğuna inanılır. Dolayısıyla biz de yaygın anlayışı esas alacağız. Bu yaygın anlayışa göre, bayramları hak edebilmek için kalbimizde güzelliklere yer ayırabilmemiz gerekir.

Eğer biz iyilikleri kalbimizden atmışsak, Yüce Yaradan kalplerimizi mühürleyebilir. Fakat biz, kalbimizde barındırdığımız güzelliklerle iyiliklere doğru meyletmek istersek, Allah, bizlerin kalplerini birbirimize ısındırır.

Allah, Enfal Suresi 63. Ayette bunun örneğini veriyor. “Ve o müminlerin kalplerinin arasını birleştirdik; yoksa yeryüzünde ne varsa hepsini sarf etseydin, yine onların kalplerini birleştiremezdin. Fakat Allah onların arasını birleştirdi. Şüphesiz O, azizdir, hikmet sahibidir.”

Yaşadığımız hayatı bu bakış açısından tekrar gözden geçirirsek, bu gerçeği bizzat yaşadığımızı göreceğiz. Şimdi, geçmiş yaşantımızı tekrar düşünelim. Düşündükçe, Yüce Yaradan’ın bizlere yaptığı yardımların çoğunu, karşılıksız bıraktığımızı farkedeceğiz. Bazen Allah’ın bize olan lütfuna karşılık verdiğimizde ise, huzur bulduğumuzu idrak edeceğiz.

O halde, bayramı vesile ederek kendimizi, geçmiş hayatımızdaki olayları ve çevremizi sorgulayalım. Kendimizle yüzleşelim. Eğer bunu gerçekten başarabilirsek, iyiliklere doğru meylettiğimizi yaşayarak göreceğiz.

Kendini sorgulayan ve güzelliklere meyleden bütün insanların bayramını kutlarım.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.