YENİ YIL MESAJI

YENİ YILDA, DAHA HUZURLU BİR DÜNYADA YAŞAMAK UMUDUYLA

 

Her insanın yaşamında, üzerinde düşünmeden geçip giden çok sayıda olay vardır. Eğer sonradan geriye doğru düşünürsek, bu olaylardan çıkardığımız çok ders olduğunu görürüz. Geçmişimizden ders aldığımız ve çıkardığımız bu “hisseleri” hayatımıza uyguladığımızda, daha başarılı olduğumuzu da yaşayarak görmüşüzdür.

Geçmişte yaşadığımız olayları irdelerken, bazen tam anlayamadığımız sebep-sonuç ilişkisi olduğunu görürüz. Böyle olayları kavrayabilmemiz için, aslında, biraz farklı bir pencereden bakmamız yeterlidir.

Bu pencere, insanın ve doğanın kendiliğinden olmadığını, bir Yüce Yaradan’ın olduğunu düşündüğümüzde, tamamen açılır. Biz nasıl, sahip olduklarımızı başıboş bırakmıyor, sürekli kontrol ediyorsak, bizleri ve kâinatı yaratan Yüce Yaratıcı da, bizleri ve doğayı başıboş bırakmaz. Biz nasıl, çocuklarımız iyi bir şey yaptıklarında onları ödüllendirirsek, Yüce Yaradan da, güzel işler yaptığımızda bizleri ödüllendirir. Biz nasıl, çocuklarımız iyi şeyler yaparken onlara destek verirsek, Allah da, bizlere güzel işler yaptığımız sırada yardım eder.

O halde, her yeni bir günde ve her yeni bir yılda, eğer güzel işler yapmak için gayret gösterirsek, Yüce Yaradan da bizim önümüzü açacaktır. Bize, hiç düşünmediğimiz yönlerde yardımcı olacaktır. Bazen, hiç aklımıza gelmeyen işleri önümüze çıkaracaktır. Bazen, hiç düşünmediğimiz sevgi bağları ile bizi destekleyerek, bizleri hiç tahmin etmediğimiz dostluklar veya evliliklerle tanıştıracaktır. Bazen, bulunduğumuz görevde yanlış işler yaptığımızı fark ettirerek, bizim görevi kendiliğimizden bırakmamızı sağlayarak bize huzur verecektir. Yüce Yaradan’ın bize sağladığı huzur, hem bu dünya, hem de yarı yolda yanlışa geri dönmediğimiz takdirde, ahiret için de geçerli olacaktır. Bütün bunlar, bizim güzel düşünüp güzel işler yapmamızla başlayacaktır. Güzel düşünerek güzel işler yapanlar çoğaldıkça, dünya daha yaşanabilir hale gelecektir.

İşte, geçmişte kendi kendimize yaptığımız sorgulamalar sırasında, anlayamadığımız sebep-sonuç ilişkilerini, Yüce Yaradan, bizim güzel veya kötü düşünmemize göre oluşturmaktadır.

Dolayısıyla, yeni yılda daha huzurlu olmak istiyorsak, Yüce Yaradan’ın hoşuna gidecek şekilde hayatımızı sorgulayalım. Hatalarımızı ayna karşısında kendimize söyleyelim. Akabinde hemen güzel işler yapmaya başlayalım. Böylece Yüce Yaradan’ın desteğini alabilelim inşallah.

Allah’ım, kalplerimizi nurunla fetheyle, gönlümüzü güzelliklere aç Allah’ım.

Allah’ım, ufkunla idrakimizi genişlet, kudretinle takatimizi artır, hıfzınla bizleri koru Allah’ım.

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.