HALKA GÖSTERİŞ YAPARAK,İNSANLARI KANDIRANLAR, ALLAH’I KANDIRAMAZLAR

HALKA GÖSTERİŞ YAPARAK BAZI İNSANLARI KANDIRIRKEN, ALLAH’I DA KANDIRDIĞINI ZANNEDEN ZAVALLILARA

 

(Not: Bu yazı Ocak 2014 tarihinde bu sitede yayınlanmıştı. Silindiğinden aynen yayınlıyoruz.)

Tarih insanları kandırdığını zannederken aslında, kendini kandıran zavallıların çöplüğüyle doludur.

Yasa dışı yollardan para kazanan, bunu da saklamayan insanlar, bir taraftan insanlara nutuk atarken gizlice çalanlara göre, daha az onursuzdur. Hiç olmazsa konuştukları ile yaptıkları benzer şeylerdir. Ama halka gösteriş yaparken söylediklerinin tam tersini yapanlar, Cehennemin en alt kademesine talip olduklarını unutmasınlar.

Liderlerin insanları tek başlarına kandırmaları zordur. Liderin çevresindekiler de, liderleri gibi nutuk atıp, söylediklerinin tersini yapan insanlar olmadıkça, liderler insanları kandıramazlar. Bu sebeple Allah indinde böyle insanların sorumlulukları liderinden daha fazladır.

Hz. Ebubekir devlet başkanı seçildiğinde şöyle demiştir: “Ben doğruluktan, haktan ayrılırsam bana itaat etmeyin.” Hz. Ömer seçildiğinde: “Ben haktan ayrılırsam ne yaparsınız dediğinde, bir kişi kalkar ve kılıcını göstererek ‘seni bununla doğrulturum ya Ömer’ der. Hz. Ömer de böyle insanlar olduğu için Allah’a şükreder.”

Bir liderin gerçek durumunu en yakınındakiler halktan çok daha iyi bilir. Yakınındakiler liderlerini yanlıştan döndürmeye çalışmayıp, aksine, gerçekleri saklarsa veya tamamen değiştirirse halkın da günahını yüklenmeleri ihtimali kuvvetlidir. Çünkü kendileri de, liderleriyle aynı yanlışı yapmamış olsalar böyle davranmazlar.

Böylelerinin yüzlerine yaptıklarını söylemek de anlamlı değildir. Yıllardır aynı çift kişiliği sergiledikleri için yüzleri kösele gibi olmuştur.

Liderler ve şürekâsı (iblis ve şürekâsı gibi), kendi anlayışlarının dışındaki insanların yanına geldiklerinde basına kapalı konuşmalarda, “Biz hata ettik, bize kendimizi düzeltmemiz için fırsat verin” derler, ama oradan ayrılınca hemen eski haylazlıklarını yaparlar.

Allah böylelerini şöyle anlatıyor. Nisa Suresi 81: Sana “Baş üstüne !” diyorlar; sonrada yanından çıktıklarında içlerinden bir takımı dediklerinin aksine dedikodu yapıyorlar. Allah da (onların zihinlerinde) kurdukları şeyleri kaydediyor. Onun için sen yüzlerine vurmaktan vazgeç de Allah’ a havale et. Allah vekil olarak yeter.

Allah’a ve Allah yolunda çalışanlara hile yapmaya çalışan müşriklerle ilgili olarak, Yüce Yaradan İbrahim Suresi 46. ayette bize bilgi veriyor. Ama Müslüman görünüp, gizlice, tersine işler yapanlar için Nisa Suresi 142. ayeti göndermiş: “Her zaman münafıklar Allah’a hile yapmaya çalışırlar. Allah da hilelerini başlarına geçirir. Namaza kalktıkları vakit da üşene üşene kalkarlar, halka gösteriş yaparlar. Yoksa Allah’ı pek az hatıra getirirler.”

Nisa Suresi 88: O halde siz niye münafıklar hakkında iki grup oluyorsunuz? Allah onları kazandıkları günah yüzünden terslerine döndürdüğü halde, Allah’ın saptırdığını yola getirmek mi istiyorsunuz? Allah her kimi saptırırsa artık sen ona yol bulamazsın. 

Hud Suresi 16: Fakat onlar ahrette öyle olurlar ki kendilerine ateşten başka bir şey yoktur. Ve orada işledikleri bütün iyilikler bir hiç olmuştur ve bütün yaptıkları boştur.

Tepelerde ve tepelerin çevresinde oturanlar tepenin eteğinde oturanlardan daha fazla şey görürler. Halen gördüklerini halktan saklamaya devam ederlerse bilmeliler ki, Yüce Yaradan onların kalplerini mühürler. Allah’ın gazabına en yakın olanlar onlar olur. Allah suçsuz insanları elbette koruyacaktır.

 

Bu yazı Sosyal kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.