HOŞGÖRÜ VE ZIDDI

TÜRKLERDE HOŞGÖRÜ VE KARŞITI

 

Daha önceki yazılarımızdan birinin başlığı “Türklerin hoşgörüyü evrenselleştirmesi” konusundaydı. Türkler gerçekten çok sabırlı ve hoşgörülü insanlardır. Halkların bir arada hoşgörü içerisinde yaşayabileceklerini uygulamalı olarak dünyaya göstermişlerdir. Dünya uygarlığına en büyük katkıları budur.

Ancak Türkler, tarihlerinin hiçbir döneminde şantaja boyun eğmemişlerdi. Hattâ Devlet-i Al-i’nin bekası için en sevdiklerini ve çocuklarını kendi elleriyle de olsa feda etmekten çekinmemişlerdir.

Bakara Suresi 251: “Derken Allah’ın izniyle onları tamamen bozdular. Davud, Calut’u öldürdü ve Allah kendisine mülk ve hikmet verdi ve daha dilediğinden ona öğretti. Allah’ın insanları birbiriyle defetmesi olmasaydı yeryüzü mutlak bozulmuş gitmişti. Fakat Allah’ın bütün akıl sahiplerine bir iyiliği vardır.”

Türkler, Allah’ın bazılarını def etmesinde gönüllü olarak mücadele etmişlerdir. Ama ayetin sonundaki “Fakat Allah’ın bütün akıl sahiplerine bir iyiliği vardır” sözünü iyi anlayarak, bozgunculuğu bırakanlara geçmişlerini sorgulamayarak dokunmamışlardı.

 Emir Timur, Türk tarihinde “din yayıcı” unvanını almış bir sultandır. Timur, kendisinin büyüklüğünü tanıyanlara dokunmamıştır. Ancak kendisiyle anlaştıkları halde, arkasından tam tersine davrananlara karşı hiç acıması olmamıştır. Timur’un ünü bu acımasızlığındandı.

Kur’an’da Bakara 217’ye göre “fitne adam öldürmekten daha kötüdür”. Nisa Suresi 91: “Diğer birtakımlarını bulacaksınız ki hem sizden emin olmak, hem de kavimlerinden emin kalmak isterler. Fitneye sevk edildikçe de döner döner, içine atılırlar. Eğer bunlar sizden çekinmezlerse ve barışa yanaşıp saldırıdan ellerini çekmezlerse, kendilerini bulduğunuz yerde yakalayın ve öldürün. İşte bunlar aleyhinde açık bir yetki verdik.”

Allah insanları, elçileri aracılığıyla uzun süre uyarmıştır. Her defasında bir şans daha vermiştir. Ama halen yanlışında ısrar edenleri, helâk etmekten geri durmamıştır.

Kur’an hükümleri ve Türklerin davranışları gayet net. Akıl sahiplerine karşı hoşgörü, içten pazarlıklılara karşı tavizsiz mücadele.

Allah’ım, insanların doğru yolu bulabilmeleri için onlara yardımcı ol.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.